Buddy program

B neboli „Buddy“ program pro zahraniční studenty!

Staň se i ty Buddíkem a pomož erasmákovi v cizí zemi se zorientovat. Na oplátku si zlepšíš komunikační schopnosti v angličtině

Co je to B-program?

B-program je výpomoc zahraničním studentům nacházejích se na hostitelské univerzitě v rámci různých programů, především ERASMUS. Oficiální zařízení a formality dané stáže zajišťuje oddělení zahraničních vztahů VFU Brno (VVZ), ale zahraniční student se musí po příjezdu vypořádat s mnoha dalšími problémy. Samostatnost v řešení takových problémů se mezi studenty hodně liší, někdo si poradí sám, další se radši na někoho obrátí. Bohužel ne všechno je možné řešit na VVZ a to hned ze dvou důvodů – za prvé by nebylo možné  všem studentům poskytnout takovou poradnu. Za druhé na VVZ ani nemohou vědět odpověď na všechny otázky studentů – např. „Kde mám cvičení z chorob ryb? Kde je ve městě nejlepší studentská hospoda? Na co si mám dát pozor u zkoušky u toho a toho profesora?“ To jsou otázky, které mohou zodpověděť pouze ti nejpovolanější – čěští studenti:)

Kdo je to „buddy“?

Buddy znamená v překladu „kámoš.“ Program funguje na základě dobrovolnictví českých studentů ochotných pomoci a poradit „ztraceným“ zahraničním studentům, na které je toho ze začátku zahraniční stáže většinou hodně najednou a neví, kam dřív skočit a nic nepropást.

Jak takový B-program funguje?

Program funguje systémem jeden na jednoho, tj. jeden český student dostane na starosti jednoho zahraničního studenta (ERASMUS, CEEPUS, IVSA…), který přijel do Čech na zahraniční stáž (několik týdnů až celý školní rok). Danému studentovi se snaží pomáhat v různých situacích ve škole i mimo. Komunikace může probíhat různě – setkáním, telefonem, emailem. Důležité je, aby se zahraniční student necítil v cizím prostědí úplně ztracen, aby měl pomocnou ruku, když ji bude potřebovat.

Kdo se může do B-programu přihlásit?

Kdokoliv, kdo se dokáže alespoň částečně domluvit cizím jazykem a nebojí se komunikovat se studentem, profesory, oddělením VVZ, lékařem apod. Naším cílem je, aby měl zahraniční student svého buddy studenta ve vyšším, popř. stejném ročníku jako je on sám – je lepší, když český student radí o věcech, které už zažil, nebo zažívá – zná učitele, zná vyučované předměty, zná další podrobnosti, jako jsou výjezdy, laboratoře, co si vzít do cvičení apod.

A co do budoucna?

Do budoucna bychom chtěli, pokud bude u zahraničních studentů zájem, pořádat různé akce podporující integraci studentů do dění ve škole i různých mimoškolních aktivit – večery s mezinárodní kuchyní a la student:), výlety, přednášky na témata výuky na jiných veterinách v Evropě…

Zapoj se i ty

V případě zájmu mi napiš zprávu na facebook
Zuzana Klímová (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)